Najlepsze zabawki dla małych i dużych

Dzieci już w wieku kilku miesięcy zaczynają interesować się zabawkami. Są one dla nich niezwykle ciekawe, rozwijają wyobraźnię i kreatywność i uczą wielu rzeczy. Zabawki towarzyszą nam wszędzie. W domu, w ogrodzie, podczas podróży i na wakacjach, a nawet gdy idziemy z dziećmi na spacer. Wiele maluchów ma swoje ulubione, którymi regularnie zajmuje czas, dla innych zabawki istnieją przez pierwsze 5 minut. Jak zachęcić dziecko do zabawy? Jakie zabawki wybrać, aby zainteresować nimi dzieci?

Zabawki kreatywne

Wszystkie dzieci posiadają już od najmłodszych lat tzw. zabawki edukacyjne. Stały się one bardzo popularne wraz ze wzrostem świadomości ludzi na temat wychowywania dzieci i ich jak najlepszego rozwoju. Ale czy tylko te, które mają w swojej nazwie “edukacyjne” takie są? Oczywiście, że nie. Wiele dzieci uwielbia zabawę w budowanie, tworzenie bazy, układanie puzzli czy klocków. To także daje duże pole do popisu ich wyobraźni i ma funkcje dydaktyczne. Klocki cobi (www.bee.pl) są do tego celu niezwykle przydatne, bo można dzięki nim stworzyć swój własny świat, w zależności czy dziecko lubi tematykę wojenną, samochody czy statki. Każdy maluch znajdzie swój ulubiony rodzaj, a samo budowanie będzie rozwijało wyobraźnię, motorykę małą i kreatywność. Wraz z wiekiem można dostosować rodzaj klocków do dziecka i jego zainteresowań i stworzyć kolekcję, którą dziecko pokocha i będzie mu towarzyszyło nawet w dorosłości. Oprócz tych klasycznych zabawek, przy wyborze np. prezentu warto pamiętać o takich przedmiotach jak:

  • materiały plastyczne (kredki, farbki, plastelina, ciastolina) – to ciekawe pomysły na wspólne spędzanie popołudni i wieczorów w rodzinnym gronie. Prace wykonane z rodzicami cieszą najbardziej!
  • instrumenty – nie każdy lubi hałas, jednak warto zapoznać nasze pociechy z tak ważnymi dobrami.
  • przedmioty do ćwiczeń sensorycznych (piłki, dyski itp.) – genialne rozwiązanie na rozładowanie napięcia po całym dniu, ćwiczenia z dzieckiem na tego typu przedmiotach rewelacyjnie wpływają na jego ciało.